Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czerwiec w CWD

QS RANKING

W najnowszym światowym uczelnianym rankingu, przygotowywanym przez Quacquarelli Symonds, Uniwersytet Warszawski zajął 284. Miejsce (119. w Europie i 1. w Polsce), awansując w stosunku do poprzedniego roku o 24 pozycje.

QS World University Rankings jest jednym z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. W edycji 2023 uwzględniono łącznie niemal 1500 instytucji. Ranking opiera się na ośmiu wskaźnikach: renomie uczelni, reputacji wśród pracodawców, cytowalności, stosunku liczby studentów do liczby wykładowców, liczbie studentów i pracowników z zagranicy, międzynarodowej sieci badawczej (wskaźnik nieważony) oraz wynikach dotyczących zatrudnienia absolwentów (wskaźnik nieważony).

 

RANKING PERSPEKTYW

W opublikowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” 23. edycji Rankingu Szkół Wyższych. Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w zestawieniu polskich uczelni akademickich. Zestawienie obejmuje 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Rankingowi Szkół Wyższych towarzyszy Ranking Kierunków Studiów. W tym roku „Perspektywy” uznały 20 kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim za najlepsze w Polsce. Są to: astronomia, chemia (ex aequo z UJ), dziennikarstwo i komunikacja, ekonomia, filologia polska, filologie obce, fizyka, geografia, geologia, gospodarka przestrzenna (ex aequo z UAM), historia, informatyka (drugiego stopnia), kierunki o bezpieczeństwie, kulturoznawstwo, matematyka, ochrona środowiska, politologia, psychologia, socjologia, stosunki międzynarodowe.

 

EWALUACJA POZIOMU OBSŁUGI W DZIEKANATACH I SEKRETARIATACH

W dniach 18 marca – 20 kwietnia 2022 r. przeprowadzono badanie mające na celu ewaluację poziomu obsługi w dziekanatach i sekretariatach ds. studenckich za pomocą kwestionariusza ankiety online, który został udostępniany w mediach społecznościowych oraz przez uniwersytecki mailing. W badaniu wzięło w nim udział 1770 studentów oraz 234 doktorantów. Ankieta została przygotowana w ścisłej współpracy z samorządem studentów i samorządem doktorantów, a jej wyniki zostały przekazane kierownikom jednostek dydaktycznych oraz opublikowane na stronie Centrum Wsparcia Dydaktyki. Ogólny wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że dziekanaty i sekretariaty są bardzo dobrze oceniane. Na podstawie odpowiedzi udzielanych przez respondentów zostały wydane następujące rekomendacje: 

  • opracowanie ogólnouniwersyteckich wytycznych w zakresie tworzenia i prowadzenia stron internetowych;
  • przeprowadzenie szkoleń dla pracowników dziekanatów, w szczególności w zakresie radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz komunikacji.

 

ORGANIZACJA KSZTAŁCENIA W ROKU AKADEMICKIM 2022/2023

Co do zasady zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone stacjonarnie (nie jest planowane wydawanie specjalnego zarządzenia Rektora ws. organizacji kształcenia). Zostaje przy tym zachowana możliwość skorzystania z rozwiązań zawartych w zarządzeniu nr 111 Rektora UW z dnia 16 września 2021 r. w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym, zgodnie z którymi wybrane zajęcia mogą odbywać się zdalnie. Szczegóły w tej sprawie zostały przedstawione i omówione na spotkaniu z kierownikami jednostek dydaktycznych.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NOWE KIERUNKI STUDIÓW FINANSOWANE Z PROGRAMU IDUB

W ramach Działania „Kierunki studiów w Priorytetowych Obszarach Badawczych (II stopnia)” realizowanego w Programie IDUB, zgodnie z decyzją kierownika Programu IDUB na podstawie rekomendacji komisji konkursowej zostało przyznane dofinansowanie na organizację kształcenia na nowych kierunkach studiów prowadzonych w języku angielskim (kształcenie na większości z nich rozpocznie się od 1 października 2023 r.). Zgodnie z Regulaminem wnioski były oceniane w ramach danego Priorytetowego Obszaru Badawczego. Na tej podstawie wyłoniono następujące kierunki studiów:

  • POB I 
    • Wydział Prawa i Administracji, kierunek studiów: „EU Energy and Climate Law”
  • POB II 
    • Wydział Fizyki, kierunek studiów: „Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies” (100 punktów, I miejsce)
  • POB III 
    • Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, kierunek studiów: „Machine Learning”
  • POB IV 
    • Wydział Historii, kierunek studiów: „History of Ancient Mediterranean Civilizations” (92 punkty, II miejsce łącznie)
    • Wydział Lingwistyki Stosowanej, kierunek studiów: „International Legal Communication” (87 punktów)
  • POB V 
    • Wydział Orientalistyczny, kierunek studiów: „East European Regional and Local Governments” (89 punktów, III miejsce łącznie)

Nowy nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu zostanie przeprowadzony w nowym roku akademickim.

 

REKRUTACJA NA STUDIA W RA 2022/2023

W dniu 6 czerwca rozpoczęły się zapisy na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2022/2023. Do 5 lipca kandydaci będą mogli rejestrować się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.

Na UW można studiować kierunki humanistyczne, społeczne, ścisłe, a także interdyscyplinarne i w całości prowadzone w języku angielskim. W sumie Uniwersytet oferuje ponad sto propozycji. Pełna lista studiów dostępnych w roku akademickim 2022/2023 na UW znajduje się na stronie IRK, gdzie można zapoznać się z opisami poszczególnych kierunków, zasadami kwalifikacyjnymi czy zarysem programów studiów. 

 

DZIAŁANIA W OBSZARZE KSZTAŁCENIA JĘZYKOWEGO

W ramach BID przeprowadzono następujące działania:

  • Ujednolicono nazewnictwo poszczególnych zajęć językowych oferowanych przez różne jednostki UW.
  • Zdefiniowano poszczególne formy lektoratów. Ustalono maksymalną liczbę uczestników na poszczególnych rodzajach zajęć. 
  • Zredagowano rekomendacje dla jednostek prowadzących lektoraty w odniesieniu do zasad oceniania i zaliczenia lektoratów. Rekomendacje zostały przekazane jednostkom prowadzącym lektoraty.
  • Uaktualniono listę certyfikatów zewnętrznych poświadczających znajomość języka uznawanych przez Uniwersytet Warszawski.

 

KOORDYNACJA INICJATYW DYDAKTYCZNYCH W RAMACH PAKIETU POMOCOWEGO UW – SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Konsekwencje prowadzimy działania związane z pomocą obywatelom Ukrainy. Aktualnie kluczowe inicjatywy w zakresie oferty dydaktyczno-naukowej dla kandydatów i studentów z Ukrainy obejmują:

  • Rekrutację na I rok oraz przeniesienia na wyższe lata studiów z odrębnymi limitami przyjęć dla kandydatów z Ukrainy, realizowaną w uproszczonej procedurze,
  • Program wizyt badawczych dla studentów i doktorantów z Ukrainy finansowany z programu IDUB,
  • Program stypendialny w ramach Solidarni z Ukrainą (NAWA) – wsparcie dla 30 studentów i doktorantów z Ukrainy przez okres 3 miesięcy (od lipca do września 2022 r.), uzyskane przez Uniwersytet w wysokości 350 tys. zł, obejmuje: stypendia, kursy językowe, zajęcia adaptacyjne z kompetencji społecznych, cyfrowych oraz kursy przygotowawcze i wyrównawcze, 
  • Przygotowano bazę zajęć zdalnych dostępnych dla studentów i doktorantów z Ukrainy we współpracy Wydziału Artes Liberales, CKC UW oraz BID.