Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Maj w CWD

  • DZIEŃ OTWARTY

W sobotę 22 kwietnia w godzinach 10:00-16:00 na kampusie centralnym odbył się Dzień Otwarty UW. W wydarzeniu wzięło udział prawie 5 tys. osób zainteresowanych podjęciem studiów na Uniwersytecie Warszawskim – zarówno I oraz II stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich oraz kształcenia w szkołach doktorskich. Oferta dydaktyczna Uniwersytetu została zaprezentowana na niemal 70 stoiskach wydziałów i innych jednostek naszej uczelni, w tym również Wydziału Medycznego. 

  • KONKURS NA NOWE KIERUNKI STUDIÓW W IDUB

W II turze konkursu realizowanego w ramach działania III.2.1. Kierunki studiów w Priorytetowych Obszarach Badawczych (II stopnia) w Programie IDUB przyznano dofinansowanie na rzecz trzech nowych kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim:

  • African Studies (Wydział Orientalistyczny),
  • Applied Multilingual and Multicultural Studies (Wydział Lingwistyki Stosowanej),
  • Language Science and Technology (Wydział Lingwistyki Stosowanej).
  • TARGI KÓŁ NAUKOWYCH

8 maja w budynku przy ul. Dobrej 55 odbyły się Targi Kół Naukowych zorganizowane wspólnie przez Inkubator UW oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie to miało charakterze ogólnouniwersytecki. Jego celem była prezentacja oferty i osiągnięć kół naukowych oraz zachęcenie studentów do włączenia się w ich działania.

  • STYPENDIUM NA START

12 maja w Pałacu Kazimierzowskim JM Rektor prof. Alojzy Z. Nowak wręczył laureatom dyplomy Stypendiów na Start. Otrzymało je 171 osób, w tym 81 laureatów Stypendium na Start dla Olimpijczyków, 42 laureatów Stypendium na Start dla Sportowców i 48 laureatów Stypendium na Start dla Doktorantów.

Stypendium na Start oferowane jest od bieżącego roku akademickiego w ramach Rektorskiego Funduszu Stypendialnego. Otrzymują je najzdolniejsi i najbardziej wybitni nowo przyjęci studenci i doktoranci naszego Uniwersytetu. Wysokość stypendium w przypadku Stypendium na Start dla Olimpijczyków oraz dla Sportowców wynosi 12 tys. zł, a w przypadku Stypendium na Start dla Doktorantów – 18 tys. zł (wypłacane jednorazowo).

  • JUWENALIA 2023

12 maja na kampusie centralnym Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się muzyczne święto studentów. Za organizację wydarzenia odpowiadał Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego w porozumieniu z Samorządem Doktorantów UW.

  • WYJAZD SZKOLENIOWY DLA KJD

W dniach 17-19 maja 2023 r. odbył się wyjazd integracyjno-szkoleniowy do Chęcin pt. „System zapewniania jakości kształcenia wobec nowych wyzwań”. Uczestnikami spotkania byli w głównej mierze Kierownicy Jednostek Dydaktycznych oraz Dyrektorzy Szkół Doktorskich. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”.

  • MIASTECZKO NA STYKU KULTUR

18 maja na kampusie centralnym odbyła się trzecia edycja Miasteczka na Styku Kultur. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania kultury krajów, z których pochodzą studiujący na UW cudzoziemcy. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach kaligrafii i tradycyjnego rzemiosła, posmakować dań z różnych stron świata, obejrzeć występy artystyczne, wykonać tymczasowy tatuaż czy zagrać w planszówki.

Organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Welcome Point UW, Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu, Samorząd Studentów Wydziału Orientalistycznego oraz Erasmus Student Network UW.

  • OTWARTE CZWARTKI UW

27 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych realizowanego w ramach projektu Otwarte Czwartki UW. Projekt realizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckie Biuro ds. Rekrutacji ma na celu zapoznanie młodzieży szkolnej z historią Uniwersytetu, jego dziedzictwem i obecną ofertą kierunków studiów wraz z przedstawieniem krok po kroku procesu rekrutacji.

Spotkania odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca i trwają ok. 60 minut. Corocznie są one szansą dla przyszłych kandydatów na lepsze poznanie uczelni jeszcze na etapie szkolnym.

  • IRK UKRAINA

W ogólnopolskim systemie Internetowej Rekrutacji dla kandydatów z Ukrainy na bieżąco uzupełniana jest oferta studiów Uniwersytetu Warszawskiego. Na rok akademicki 2023/2024 w ofercie przewidzianych zostało 126 kierunków studiów, na które przewidziano łącznie 934 miejsc dla obywateli Ukrainy.

  • LICZBA STUDENTÓW W SPRAWOZDANIU S-10

W roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie Warszawskim studiowało (według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku) 36 311 studentów (w 2021 roku – 37 404). Na studiach:

  1. a) stacjonarnych kształciło się 28 439 osób (w 2021 roku – 29 149),
  2. b) a na studiach niestacjonarnych7 872 (w 2021 roku – 8 255).

Z ogólnej liczby studentów 2 518 osób na studiach I i II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich stanowili obcokrajowcy (w 2021 roku było to 2 429 osób).

  • SEMINARIA W RAMACH LABORATORIUM DOBRYCH PRAKTYK DYDAKTYCZNYCH 

Zorganizowano pierwsze seminaria w ramach Laboratorium Dobrych Praktyk Dydaktycznych prowadzonego w ramach programu Doskonałość Dydaktyczna Uczelni. Seminarium w dniu 24 kwietnia było poświęcone wsparciu studentów w toku studiów i rozwoju naukowym, a 8 maja dobrym praktykom w zakresie procesu dyplomowania oraz realizowania praktyk zawodowych.

  • DŁUŻSZE GODZINY PRACY BUW

Od 24 kwietnia Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zmienia godziny pracy. Zgodnie z decyzją rektora Alojzego Z. Nowaka biblioteka dwa razy w tygodniu będzie czynna całodobowo. Decyzja o zmianie godzin otwarcia jest odpowiedzią na sugestie studentów, którzy zgłaszali potrzebę wydłużenia czasu pracy BUW.

  • KONKURS NA NAJLEPSZE PRACE Z ZAKRESU GEOINFORMACJI

W kwietniu Minister Rozwoju i Technologii wskazał najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie geoinformacji. Wśród nagrodzonych jest Iga Ajdacka z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych (obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych), wyróżniona za pracę dyplomową „Wykorzystanie drzew decyzyjnych (DT) do automatyzacji selekcji rzek na mapach ogólnogeograficznych”, napisaną pod kierunkiem dr inż. Izabeli Karszni.

  • KONKURS EKONOMETRYCZNY ECONOMETRIC GAME 2023

W kwietniu reprezentacja Wydziału Nauk Ekonomicznych, złożona ze studentów i doktorantów, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie ekonometrycznym Econometric Game 2023, który odbył się na Uniwersytecie Amsterdamskim.

  • INTERNATIONAL PHYSICISTS’ TOURNAMENT 

Reprezentacja Wydziału Fizyki zajęła (ex aequo z Ecole Normalne Superieure de Lyon) pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament). Osiągnięcie tego wymagało wyeliminowania z rozgrywki University of Cambridge (w fazie wstępnej) oraz paryskiej Ecole Polytechnique (w półfinałach). Zawody trwały od 23 do 29 kwietnia w podparyskim Palaiseau.

  • BRANDSTORM LOREAL 

Studenci Wydziału Zarządzania wygrali Brandstorm Loreal. W międzynarodowym projekcie firmy LOREAL brali udział wszyscy studenci I roku studiów magisterskich. Zadanie polegało na przygotowaniu innowacyjnego rozwiązania z wykorzystaniem technologii transformacji Web 3.0 dla firmy LOREAL.