Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Kwiecień w CWD

  • TERMIN NA DOSTOSOWANIE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

W dniu 30 kwietnia 2023 r. mija termin na złożenie wniosku o dostosowanie studiów podyplomowych do przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz do nowego Regulaminu Studiów Podyplomowych. Obowiązek ten dotyczy wszystkich studiów podyplomowych utworzonych przed rokiem akademickim 2021/2022. Wniosek składa się do Biura Innowacji Dydaktycznych. W nowym roku akademickim zostanie wydane postanowienie określające, jakie studia podyplomowe prowadzone są na UW. W konsekwencji brak złożenia wniosku o dostosowanie studiów podyplomowych będzie skutkował koniecznością ich usunięcia z oferty dydaktycznej Uniwersytetu.

  • DZIEŃ OTWARTY

W najbliższą sobotę 22 kwietnia w godzinach 10:00-16:00 na kampusie centralnym odbędzie się Dzień Otwarty UW. Wydarzenie ma charakter otwarty. Na wszystkie osoby zainteresowane podjęciem studiów na Uniwersytecie Warszawskim – zarówno I oraz II stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich – czekać będą przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek zgromadzeni w niemal 70 stoiskach

Dzień Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego to okazja do lepszego poznania najlepszej i zarazem największej uczelni w kraju: oferty studiów, zasad rekrutacji, działalności kół naukowych, wolontariatu czy zespołów kulturalnych i drużyn sportowych.

  • STYPENDIUM MINISTRA

Minister Edukacji i Nauki ogłosił pod koniec marca laureatów stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe (tzw. stypendium ministra) na rok akademicki 2022/2023. Wśród 414 nagrodzonych studentów jest 42 przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego.

  • PERŁY NAUKI

W pierwszej edycji organizowanego przez MEiN konkursu „Perły Nauki”, który stanowi swoistą kontynuację „Diamentowego Grantu” nagrodzonych zostało 17 studentów UW. 

  • ZIP – WYJAZDY ZAGRANICZNE DOKTORANTÓW

W dniu 5 kwietnia ogłoszone zostały wyniki IV tury konkursu na wyjazdy zagraniczne doktorantów. Komisja konkursowa rozpatrzyła wnioski o przyznanie dofinansowania na wyjazdy trwające od 14 do 28 dni w konkursie w ramach Programu finansowego wsparcia wyjazdów zagranicznych doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego w celach naukowych i dydaktycznych realizowanego w Programie ZIP. W tej turze konkursu stypendium wraz z finansowaniem kosztów podróży uzyskało 136 doktorantów. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi ponad 1 mln zł.

  • OTWARTE CZWARTKI UW

30 marca w ramach projektu Otwarte Czwartki UW odbyło się spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych. Projekt realizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckie Biuro ds. Rekrutacji ma na celu zapoznanie młodzieży szkolnej z historią Uniwersytetu, jego dziedzictwem i obecną ofertą kierunków studiów wraz z przedstawieniem krok po kroku procesu rekrutacji.

Spotkania odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca i trwają ok. 60 minut. Są one szansą dla przyszłych kandydatów na lepsze poznanie uczelni jeszcze na etapie szkolnym.

  • DOSKONAŁOŚĆ DYDAKTYCZNA UCZELNI

W ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni” realizowane będą w najbliższych miesiącach liczne szkolenia, warsztaty i seminaria, a także wsparcie doradcze. Działania przeznaczone są zarówno dla kadry zarządzającej dydaktyką, osób odpowiedzialnych za proces kształcenia i sprawy studenckie, jak i nauczycieli akademickich. Aktualnie ruszyły już zapisy na szkolenia „Ocena programowa PKA”, seminaria w ramach Laboratorium Dobrych Praktyk Dydaktycznych oraz warsztaty mające na celu podniesienie kompetencji związanych z obsługą systemu USOS

W dniach 17-19 maja 2023 r. zaplanowano z kolei wyjazd integracyjno-szkoleniowy do Chęcin „System zapewniania jakości kształcenia wobec nowych wyzwań” dla Kierowników Jednostek Dydaktycznych oraz Dyrektorów Szkół Doktorskich.

  • SZKOLENIA CPP

W ramach organizowanego przez Centrum Pomocy Psychologicznej cyklu szkoleń dotyczących komunikacji z osobami w kryzysie psychicznym w dniu 23 i 24 marca 2023 r. w programie Akademia Liderów odbyły się szkolenia dla kadry zarządzającej Uniwersytetem „Rola lidera we wspieraniu osób w kryzysie zdrowia psychicznego”. Rozpoczynamy również szkolenia dla dydaktyków.

Celem szkoleń jest przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z zaburzeniami psychicznymi i neurorozwojowymi, ich rodzajami i sposobami leczenia. Przede wszystkim jednak trenerzy będą starali się rozwinąć wśród uczestników umiejętności komunikacji ze studentami przejawiającymi szczególne potrzeby edukacyjne.

  • EWALUACJA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

W kwietniu rozpoczyna się kolejna edycja przeprowadzanej przez Pracownię Ewaluacji Jakości Kształcenia działającej w ramach Biura Innowacji Dydaktycznych Studenckiej Ankiety Oceny Zajęć Dydaktycznych. Harmonogram badania został rozesłany do Kierowników Jednostek Dydaktycznych oraz znajduje się na stronie internetowej PEJK.

  • QS RANKING

W tegorocznej edycji zestawienia Quacquarelli Symonds World University Rankings by Subject (QS), będącego jednym z najbardziej prestiżowych rankingów uczelni na świecie, Uniwersytet Warszawski sklasyfikowany został w 21 dyscyplinach QS w pięciu różnych obszarach naukowych. Wśród nich najwyższą pozycję, w przedziale miejsc 51-100, zajęła archeologia (podobnie zresztą jak rok temu). Historia i matematyka odnotowały natomiast wzrost pozycji. Wszystkim wyróżnionym kierunkom serdecznie gratulujemy.