Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Listopad 2023 roku w CWD

  • STYPENDIUM NA START

Zgodnie z zapowiedziami w tym roku akademickim zostanie zrealizowana II. edycja Programu Stypendium na Start przeznaczonego dla najlepszych studentów i doktorantów, którzy rozpoczynają kształcenie na UW. Wnioskowanie rozpocznie się w grudniu, a wypłata stypendium przewidziana jest na początku semestru letniego. Cieszy nas duże zainteresowanie programem, które przekłada się na jego sukces. 

  • STYPENDIUM SOCJALNE

Jednym z naszych priorytetów jest wspieranie studentów w trudnej sytuacji materialnej, dlatego w tym roku postawiliśmy jeszcze większy nacisk na jak najszybsze rozpatrywanie wniosków o przyznanie stypendium socjalnego. Obecnie to świadczenie pobiera 758 studentów, z czego aż 406 otrzymuje stypendium od początku roku akademickiego (jest to czterokrotny wzrost względem ubiegłego roku). Warto to podkreślać, ponieważ większośc uczelni wypłaca studentom stypendium socjalne od listopada lub grudnia. Pokazuje to również, że obsługa wniosków przez jedną jednostkę (Biuro ds. Pomocy Materialnej) nie doprowadziła, pomimo obaw wielu osób, do spowolnienia procesu przyznawania stypendium, a wręcz przyspieszyła proces wypłaty środków studentom. 

  • STYPENDIUM REKTORA

Trwa właśnie rozpatrywanie wniosków o przyznanie stypendium rektora dla studentów. Tegoroczne tempo rozpatrywania wniosków jest rekordowe, ponieważ na dzień dzisiejszy zweryfikowano już 98% wniosków (zazwyczaj taki poziom weryfikacji wniosków osiągany był w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia). Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania wyliczeń, które będą podstawą ustalania wspólnie z Zarządem Samorządu Studentów wysokości stypendium oraz odsetka osób uprawnionych. 

  • DOSKONAŁOŚĆ DYDAKTYCZNA UCZELNI (DDU)

30 września zakończył się projekt „Doskonałość Dydaktyczna Uczelni” uzyskany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowany przez zespół Biura Innowacji Dydaktycznych. Z aktywności oferowanych przez projekt skorzystało 377 pracowników UW, zaś liczba udziału we wsparciach wyniosła 696 (wielu pracowników wzięło udział w więcej niż jednym szkoleniu). Na szczególną uwagę zasługuje to, że w ramach zrealizowanego projektu:

  1. utworzono Punkt Doradztwa ds. Jakości Kształcenia,
  2. utworzono bazę dobrych praktyk, w tym innowacji dydaktycznych (trwają intensywne prace nad udostępnieniem bazy całej społeczności akademickiej) oraz
  3. stworzono Platformę Współpracy Dziekanatów, której celem jest gromadzenie materiałów związanych z obsługą procesu kształcenia (w przyszłości będzie to forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami pracującymi w dziekanatach i sekcjach studenckich poszczególnych jednostek naszej uczelni oraz administracji ogólnouniwersyteckiej). 

  • PROGRAM ZIP 

Trwają prace związane z zamykaniem 5-letniego Programu ZIP, w ramach których Biuro Innowacji Dydaktycznych może kontaktować się z jednostkami UW w najbliższym czasie w sprawie rozliczeń merytoryczno-finansowych zadań realizowanych w ramach programu. Uprzejmie prosimy o priorytetowe potraktowanie spraw dotyczących prawidłowego zakończenia programu z uwagi na planowany termin jego zakończenia w dniu 31 grudnia 2023 r.   

  • BADANIA DOT. JAKOŚCI KSZTAŁCENIA
    Rozpoczęto kolejną edycję Studenckiej Ankiety Oceny Zajęć Dydaktycznych.
    Harmonogram badania został rozesłany do Kierowników Jednostek Dydaktycznych oraz znajduje się na stronie internetowej PEJK. Studenci będą mieli możliwość wypełnienia ankiety od 8 do 28 stycznia 2024 r.

  • KONFERENCJA JĘZYKOWA

Z inicjatywy Rady Koordynacyjnej ds. Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji Biegłości Językowej, w dniach 20-21 października 2023 odbyło się „Akademickiego forum dydaktyki języków obcych: dobre praktyki i skuteczne rozwiązania” na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono również warsztaty skierowane do nauczycieli języków obcych.

  • PREZENTACJA DLA MŁODZIEŻY ZE SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ REGENT COLLEGE

6 listopada 2023 r. Biuro ds. Rekrutacji przeprowadziło prezentację dla młodzieży ze szkoły ponadpodstawowej Regent College w Elblągu, która oferuje swoim uczniom możliwość zdawania matury Cambridge International A-Level. Prezentacja miała na celu zapoznanie potencjalnych kandydatów z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Warszawskiego oraz procedurą rekrutacyjną przewidzianą dla posiadaczy świadectw zagranicznych.

  • REKRUTACJA NA STUDIA

Na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów trwa rejestracja m.in. na: studia podyplomowe, zaczynające się od semestru letniego roku akademickiego 2023/2024, studia wspólne Humanitarian Action oraz przyjęcia na studia w trybie potwierdzenia efektów uczenia się.

Widoczna jest oferta studiów II stopnia (7 kierunków), na których zajęcia rozpoczynają się od semestru letniego 2024 r. Rejestracja na te studia rozpocznie się w styczniu 2024 r.

  • SUKCESY SPORTOWE STUDENTÓW

Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego podczas sportowych Igrzysk Studentów Pierwszego Roku Varsoviada, które odbyły się tradycyjnie 11 listopada, zdobyli w sześciu dyscyplinach łącznie 21 medali, w tym 10 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. Najwięcej, bo aż 15 medali dla UW zdobyli pływacy.