Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Listopad w CWD

  • TARGI POLSKICH UCZELNI W NOWYM JORKU

22 i 23 października delegacja Uniwersytetu Warszawskiego, w składzie Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia oraz przedstawiciele Biura Promocji i Biura Współpracy z Zagranicą, uczestniczyła w targach polskich uczelni w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. W wydarzeniu zorganizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, które miało charakter otwarty, uczestniczyło kilkaset osób.

Targi były okazją dla młodzieży polonijnej do zapoznania się z polskim systemem szkolnictwa wyższego i nauki oraz z ofertą edukacyjną kilkunastu uniwersytetów w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. tego, jakie dokumenty są wymagane podczas rekrutacji na studia i jakie stypendia oferują poszczególne uczelnie. Kandydaci pytali również o zasady studiowania w języku angielskim oraz kwestie związane z uznawaniem w Stanach Zjednoczonych dyplomów wydanych w Polsce.

Warto wskazać, że największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska UW oraz WUM. Wśród kierunków, o które zainteresowani pytali najczęściej znalazły się medycyna, informatyka, fizyka, matematyka, zarządzanie oraz ekonomia.

  • CENTRUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ – październikowe statystyki
Nazwa Liczba SUMA
Studenci 135
Liczba nowych pacjentów zgłaszających się do CPP Doktoranci 9 150
Pracownicy 6
Przyjęcie w trybie pilnym 1 1
Studenci 315
Liczba konsultacji i terapii w miesiącu Doktoranci 13 342
Pracownicy 14
Studenci 14
Liczba zakończonych procesów terapeutycznych Doktoranci 16
Pracownicy 2
Studenci 11
Liczba wizyt psychiatrycznych Doktoranci 12
Pracownicy 1
Liczba wystawionych opinii dla BON-u 13 13
  • WNIOSKI O STYPENDIUM MINISTRA

W tym roku złożono 106 wniosków o stypendium ministra. W ubiegłym roku było ich 70. Wydziałem z największą liczbą wniosków jest WPiA, z którego aż 22 studentów będzie walczyć o stypendium z MEiN.

  • KURSY JĘZYKA POLSKIEGO DLA UKRAIŃCÓW

Zakończono warsztaty poziomujące z języka polskiego dla studentów z Ukrainy. W intensywnych lektoratach weźmie udział prawie 200 studentów uchodźców z Ukrainy.

Pierwsze kursy zostały uruchomione 2 listopada. Zajęcia odbywają się w ramach Programu ZIP, a ich organizatorem jest Polonicum UW.

  • FUNDATION YEAR 2022/2023

W dniu 4 listopada 2022 r. w Pałacu Kazimierzowskim odbyła się uroczysta inauguracja kursu przygotowawczego do studiów w języku angielskim Foundation Year 2022/2023. W bieżącym roku akademickim kurs rozpoczęło 20 osób z takich krajów jak Chiny, Japonia, Turcja, Kazachstan czy Oman. Celem kursu jest przygotowanie kandydatów do rozpoczęcia studiów w języku angielskim na UW, m.in. poprzez zwiększenie poziomu ich kompetencji językowych z poziomu B1 do poziomu B2.

  • „MATURA NA 100 PROCENT” – 6 LAUREATÓW WŚRÓD STUDENTÓW UW 

W ogólnopolskim konkursie „Matura na 100%” organizowanym przez Fundację „Zawsze Warto” oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną spośród 27 laureatów 6 osób wybrało na miejsce swojego studiowania Uniwersytet Warszawski. Mowa tu o Stanisławie Adamowiczu, Jakubie Kozie, Katarzynie Kubik, Julii Kuszner, Marii Lipce oraz Milenie Nowak. Osoby te zdały wszystkie lub niemal wszystkie egzaminy maturalne na 100%.

  • X EDYCJA KONKURSU IM. MAJERA BAŁABANA NA NAJLEPSZE PRACE MAGISTERSKIE I DOKTORSKIE O ŻYDACH I IZRAELU 

W październiku w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień i nagród w X edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu. Wśród nagrodzonych znaleźli się absolwenci i badacze z Uniwersytetu Warszawskiego:

  • w kategorii prac magisterskich pierwszą nagrodę zdobyła mgr Katarzyna Kaczyńska za pracę „Orać zagon lepszej doli”? Żydowskie rolnictwo w Polsce 1945-1950 napisaną pod kierunkiem dr. hab. Augusta Grabskiego (Centrum im. Anielewcza, Wydział Historii UW),
  • trzecią nagrodę zdobyła mgr Zofia Agata Zięba za pracę „Korespondencja Altera Kacyzny z Szymonem An-skim, A. Frydkinem, Lejbem i Chaną Kadison, Abrahamem Kahanem, Szmuelem Nigerem, Zalmanem Rejzenem i Baruchem W. Czarnym – tłumaczenie i edycja” napisaną pod kierunkiem dr Moniki Polit (Centrum im. Anielewicza, Wydział Historii).