Wrzesień 2024 roku w CWD
- WSPARCIE DLA OFIAR POWODZI
Z inicjatywy Jego Magnificencji Rektora Uniwersytet Warszawski jako pierwsza uczelnia w Polsce przygotowała szeroką ofertę wsparcia dla studentów dotkniętych w południowej części naszego kraju. W ramach pakietu pomocy wyróżnić można:
- zapomogę,
- stypendium socjalne,
- zwolnienie z opłat lub częściowe obniżenie opłaty związanej z zamieszkaniem w akademiku,
- zwolnienie lub obniżenie z opłat za usługi edukacyjne,
- wsparcie psychologiczne.
Ponadto na wszystkich kampusach zorganizowane zostały punkty zbiórek pomocy rzeczowej na rzecz powodzian. Samorząd Studentów prowadzi działania związane z organizacją pomocy dla powodzian w formie wolontariatu na obszarach objętych klęską żywiołową.
Na UW studiują obecnie 353 studentów z regionów objętych dotychczas powodzią, 12 z nich mieszka w akademikach UW. Biuro ds. Pomocy Materialnej skontaktowało się ze studentami, aby bezpośrednio dotrzeć do nich z informacjami nt. form pomocy, na które mogą liczyć.
- REKRUTACJA NA STUDIA NA ROK AKADEMICKI 2024/2025
Na dzień 23 września 2024 r. w systemie IRK 34 500 kandydatów na studia dokonało 63 384 opłaconych rejestracji na studia I stopnia, II stopnia oraz jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2024/2025 (w rekrutacji na RA 2023/2024 35 028 kandydatów na studia dokonało 65 774 opłaconych rejestracji).
Największym zainteresowaniem według liczby opłaconych rejestracji cieszyły się 1) Psychologia (Psychology) (2 742 osób), 2) zarządzanie (2 683 osób) oraz 3) ekonomia, finanse i rachunkowość oraz informatyka i ekonometria (2 411 osoby). Najpopularniejsze kierunki według liczby kandydatów na miejsce to: 1) kierunek lekarski (24,62 os. na miejsce), 2) orientalistyka – japonistyka (22,76 os. na miejsce), 3) Business and Management (19,15 os. na miejsce).
Dwóch rekordzistów zapisało się i opłaciło rejestracje na 18 kierunków. Oznacza to, że każda z tych osób uiściła opłaty rekrutacyjne w łącznej kwocie ponad 1500 zł.
24 września (wczoraj) zostały ogłoszone wyniki rekrutacji wrześniowej. Od dziś trwa przyjmowanie dokumentów osób zakwalifikowanych na studia.
- RAPORT Z BADANIA NT. SYTUACJI BYTOWEJ OSÓB STUDIUJĄCYCH
Na stronie internetowej UW został opublikowany obszerny raport z ogólnouniwersyteckiego badania nt. sytuacji bytowej osób studiujących na Uniwersytecie Warszawskim. Badanie zostało zaprojektowane i zrealizowane w mijającym roku akademickim zgodnie z wytycznymi Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia przez zespół, w skład którego weszli przedstawiciele studentek i studentów oraz pracownicy zespołu Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia. Badanie pokazało, jak dużym wyzwaniem dla Uniwersytetu Warszawskiego są potrzeby socjalne osób studiujących. Wysokie koszty utrzymania zmusiły wiele z nich do podjęcia pracy zarobkowej. Badanie ujawniło, jak trudno jest im łączyć pracę ze studiowaniem. Tym ważniejsze jest wsparcie socjalne ze strony naszej uczelni wobec studentek i studentów. Odnosi się to zarówno do wsparcia materialnego świadczonego przez UW, jak i infrastruktury wsparcia osób studiujących w czasie nauki. Wsparcie to zostało generalnie dobrze ocenione przez osoby badane. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem.
- AKADEMIKI
Na początku września rozpatrzone zostały wszystkie wnioski złożone przez studentów i doktorantów rozpoczynających kształcenie w roku akademickim 2024/2025. Przyznano 544 miejsca, odrzucono 480 wniosków. Aby otrzymać miejsce wystarczyło spełnić jedno z 20 kryteriów branych pod uwagę podczas weryfikacji wniosków. Obecnie otwarte są zapisy na listę oczekujących, na którą mogą zapisać się wszyscy ci, którzy miejsca nie dostali lub nie składali wniosków. Do tej pory skorzystało z tej możliwości 395 osób.
Aby zapewnić zakwaterowanie jak największej grupie chętnych, rozpoczęcie remontu budynku przy ul. Kickiego 9 zostało przeniesione na lipiec 2025 r. Dzięki temu mogliśmy zapewnić niemal wszystkim zainteresowanym zakwaterowanie. Już na tym etapie widzimy, że nowy system przyznawania miejsc (wprowadzony w nowym Regulaminie Domów Studenckich UW) jest bardziej przejrzysty, budzi mniej wątpliwości studentów i doktorantów. Z perspektywy uczelni szczególnie sprawdza się opłata rezerwacyjna, która pozwala na lepszą gospodarkę miejscami w akademikach.
- STYPENDIA
Od 2 września studenci mogą składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego, natomiast od 16 września studenci mogą składać wnioski o przyznanie stypendium rektora na rok akademicki 2024/2025. Do tej pory złożono 254 wniosków o przyznanie stypendium socjalne i 1145 stypendium rektora. Wkrótce ogłoszone zostaną wysokości poszczególnych świadczeń.
Od 1 października studenci mogą zgłosić zainteresowanie wzięciem udziału w tegorocznej edycji stypendium ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Wnioski można składać do 21 października.
Informacje na temat ubiegania się o poszczególne stypendia znaleźć można na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej.
- PROJEKTY FERS
W wyniku uwzględnienia przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wniesionego przez Uniwersytet Warszawski protestu, obecnie trwają negocjacje w sprawie realizacji i finansowania projektu pn. Zintegrowany Program Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0 finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Czekamy na podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na realizację projektu Uczelnie Przyszłości w ramach FERS, w którym liderem jest NCBR, a Uniwersytet Warszawski jest jednym z 12 partnerów. W ramach projektu UW testować będzie model Edukacji Spersonalizowanej, wypracowany przez NCBR z Uniwersytetem Śląskim, polegający na zastąpieniu części zajęć z programu studiów przygotowaniem i wykonaniem przez studenta projektu we współpracy z mentorem spoza uczelni.
Ponadto Uniwersytet Warszawski przygotowuje obecnie dwa wnioski w konkursie Doskonalenie kadry akademickiej w zakresie standardów kształcenia przygotowującego do zawodu nauczyciela. Jeden z nich przygotowuje Wydział Pedagogiczny, nad drugim trwają prace w Biurze Innowacji Dydaktycznych. Termin ich złożenia upływa 18 października. Celem obu projektów jest przeszkolenie kadry akademickiej uczelni w całej Polsce w zakresie stosowania standardu kształcenia przygotowującego do zawodu nauczyciela przedmiotu i nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
- WYBITNE OSIĄGNIĘCIA STUDENTÓW UW
Mikołaj Wolanin, student prawa na Wydziale Prawa i Administracji został 1 z 10 najlepszych studentów świata z spośród 11 000 zgłoszeń z ponad 170 państw według Global Student Prize.
Studenci matematyki – Korneliusz Obarski, Paweł Pielasa, Szymon Szmigielski oraz Antoni Pucha otrzymali złote medale podczas International Mathematics Competition for University Students (IMC) w Błagojewgradzie w Bułgarii. Opiekunem studentów był prof. Witold Bednorz z Wydziału Matematyki, Mechaniki i Informatyki.
- WYJAZDOWE SPOTKANIE KJD
W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach odbyło się spotkanie integracyjno-szkoleniowe kierowników jednostek dydaktycznych oraz dyrektorów szkół doktorskich uczelni. Trwający od 5 do 7 lipca 2024 r. zjazd był okazją do podsumowań dotychczasowych działań w obszarze organizacji dydaktyki na naszej uczelni oraz przedstawienia i przeanalizowania planów na przyszłość.
- WYJAZDOWE POSIEDZENIE URK
W dniach 12-13 września br. w Pułtusku odbyło dwudniowe wyjazdowe posiedzenie Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z udziałem zaproszonych gości. Było to ostatnie posiedzenie URK w kadencji 2020–2024. Podczas dwudniowych obrad, oprócz spraw bieżących, omawiano temat okresowej ewaluacji dyrektorów szkół doktorskich oraz zagadnienie transferu najnowszych wyników badań do programów kształcenia. Podjęto również szeroką debatę na temat wdrożenia systemu mikropoświadczeń na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto omawiano założenia uchwał Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia dotyczących projektowania programów studiów i sylabusów. Jednym z wątków rozmów było też wprowadzenie na Uniwersytecie Warszawskim narzędzi informatycznych wspierających proces tworzenia, modyfikacji i prezentacji programów studiów. Wyjazdowe posiedzenie URK w Pułtusku odbyło się w ramach realizacji w Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Działania pt. „Transfer wyników badań do programów studiów”.
- MODUŁY DETEKCJI WYKORZYSTANIA NARZĘDZI AI W PRACACH PISEMNYCH
Od dnia 1 sierpnia 2024 r. system antyplagiatowy Plagiat.pl został poszerzony o moduł Detekcji AI, który pozwala na sprawdzanie prac pisemnych studentów również pod kątem prawdopodobieństwa, z jakim wgrana do sprawdzenia praca została utworzona przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Podobny moduł pozwalający na sprawdzenie wykorzystania w pracy pisemnej narzędzi sztucznej inteligencji funkcjonuje także w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA).
- PROGRAM MOST
Funkcjonuje Program MOST adresowany do studentów i doktorantów, dzięki któremu mogą studiować na innej uczelni niż uczelnia macierzysta przez jeden semestr lub cały rok akademicki. Uniwersytet Warszawski jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni uczestniczących w programie. Uniwersytecka Komisja Kształcenia zakwalifikowała do studiowania na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym i całym roku akademickim 2024/2025, łącznie 31 studentów. Najczęściej wybieranymi przez studentów kierunkami są prawo oraz psychologia. UKK zakwalifikowała do studiowania w ramach Programu MOST na inne uczelnie łącznie 12 studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. Najczęściej wybieraną przez nich uczelnią jest Uniwersytet Jagielloński.
- WELCOME POINT
Wraz z nadchodzącym rokiem akademickim zespół Welcome Point zintensyfikował swoje działania wspierające adaptację nowych studentów i doktorantów zagranicznych:
- otwarto dodatkowy punkt informacyjny tj. pawilon na Dużym Dziedzińcu Kampusu Głównego. Pierwszoroczni studenci mogą uzyskać w nim pomoc i wskazówki dotyczące studiów i życia w Warszawie od swoich rówieśników. Pawilon działa od 16 września do 13 października br.;
- Trwają Welcome Days – dni powitalne dla studentów zagranicznych. Pierwsze spotkania odbyło się 24.09.2024 r. (w jęz. polskim), a kolejne odbędzie się 30.09.2024 r. (w jęz. angielskim);
- w ramach Welcome Month zaplanowano szereg szkoleń, warsztatów i spotkań, m.in. szkolenia biblioteczne, warsztaty z orientacji kulturowej, onboardingu na UW, sposobów radzenia sobie z szokiem kulturowym oraz zajęcia integracyjne, m.in.: spacery po Warszawie i Kampusie Głównym z przewodnikiem.